Brzydki zapach z ust

Przykry zapach z ust jest jednym z problemów, z którymi walczę na co dzień. Temat ten jest na tyle krępujący, że osoby cierpiące nie mają odwagi poruszyć go z najbliższymi. Nieprzyjemny oddech mógłby wydawać się błahostką, a bywa przyczyną kłopotów zawodowych, a nawet osobistych dramatów. Powstrzymuje przed bliskim kontaktem, a w przypadku relacji powoduje ogólne zniesmaczenie. Nierozwiązany prowadzi do złego samopoczucia i zaniżonej samooceny, a nawet depresji czy samotności.

Statystyki są niestety porażające. Aż 80% ludzi okresowo cierpi z powodu nieświeżego oddechu, a 40% tych osób myśli, że nie jest to problemem na miano choroby.

Problem jest mocno lekceważony, a my zamiast zwrócić się do specjalisty próbujemy różnych tymczasowych sposobów. Kupujemy specjalne tabletki do ssania w aptece, gumy do żucia, spraye do ust, miętowe cukierki, a wciąż odczuwamy od siebie nieprzyjemną woń. Zamiast doraźnie ratować się przed przykrym zapachem z ust powinniśmy odnaleźć jego przyczynę i perfekcyjne uderzyć w jego źródło.

Problem, o którym mowa przez lekarzy zwany jest halitozą (fetor ex ore). Moje doświadczenie pokazuje, że główne przyczyny nieświeżego oddechu to nieprawidłowo przeprowadzana higiena jamy ustnej jest główną przyczyną, ponieważ aż w 87 % przypadków. Przy braku prawidłowej higieny jamy ustnej oraz niestosowaniu nici dentystycznej, między zębami zalegają resztki pokarmowe. Stanowią one świetną pożywkę dla bakterii oraz grzybów. Resztki te ulegają procesom fermentacji, która objawia się jako nieprzyjemny oddech.

Znaczna większość moich nowych pacjentów dopiero po wizycie konsultacyjnej dowiaduje się, iż przyczyną nieświeżego oddechu jest również kamień nazębny powodujący z czasem paradontozę. Kiedy zaniedbujemy higienizację rozwijają się takie schorzenia jak próchnica. Wszędzie tam gdzie utrudniony jest dostęp dla szczoteczki do zębów, czyli okolic koron, przęseł mostów, tj. pod mostami, czy aparatów ortodontycznych oraz u osób użytkujących protezy akrylowe, jest większe prawdopodobieństwo zalegania resztek pokarmowych ze względu na liczne zakamarki. Nieprzyjemny zapach z ust bierze się również z języka. Na nieczyszczonym języku pojawia się nalot, w którym namnażają się bakterie.

Jak można to zwalczyć?

Podstawą jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej, tj. nitkowanie zębów, dokładne szczotkowanie wszystkich powierzchni oraz okolicy języka, jak również płukanki mające właściwości antyseptyczne, wzmacniające szkliwo oraz działające kojąco i regeneracyjnie na dziąsła.

Uzębienie sztuczne i protezy należy czyścić tak samo skrupulatnie jak prawdziwe zęby, tj. pastą i szczoteczką do zębów. Po każdorazowym posiłku, w miarę możliwości, protezy powinno się wyjąć z ust oraz przepłukać wodą. Ponadto wskazane są płukanki jamy ustnej, a w przypadku osób użytkujących ruchome uzupełnienia protetyczne dodatkowo specjalne tabletki do protez.

Schorzenia ogólne

Przykry zapach z ust nie tylko musi świadczyć o problemach z dziąsłami, czy zaniedbaną higienizacją języka. Istnieją sytuacje, że nieprzyjemny oddech może świadczyć o poważnej chorobie. Jest to mocny sygnał, aby skonsultować to ze mną lub innym specjalistą.

Jeżeli zdarzało Ci się chorować na migdałki to doskonale wiesz o czym mówię. Mowa tu o przebytej anginie, w wyniku, której wytworzyły się w migdałkach niewielkie kratery. Każdy zachyłek w jamie ustnej w środowisku ciepłym i wilgotnym predysponuje do namnażania się baterii i zalegania resztek pokarmowych. Ta sama sytuacja dotyczy migdałów po przebytej anginie.

Pomimo bardzo dokładnej higieny jamy ustnej, w tym również migdałków, w zachyłkach tworzą się białe, zbite czopy o bardzo nieprzyjemnej woni. Niestety tworzenie się ich nie można całkowicie wyeliminować. Proces ten będzie przebiegać dużo wolniej, aniżeli w braku skrupulatności w dbaniu o jamę ustną.

Moi pacjenci zgłaszający problem przykrego zapachu z migdałków są już tak bardzo zmęczeni nieustannym problemem, że są skłonni je usunąć. Zawsze odradzam tego typu działania, ponieważ migdały stanowią pierwszą barierę przed wszelkiego rodzaju infekcjami i są naszemu organizmowi potrzebne.

Kłopoty związane z układem pokarmowym, moczowym lub trzustką

Są również sytuacje, kiedy nieświeży oddech pojawia się w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Są to głównie choroby wrzodowe żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka, ostry nieżyt przewodu pokarmowego lub zbyt mała ilość wydzielanych enzymów przez trzustkę czy wątrobę. Przykre gazy, nie tylko z okolicy jamy ustnej, pojawiają się również w przypadku choroby grzybiczej przewodu pokarmowego, czy przy zakażeniu beztlenowcami. Zaleca się picie dużej ilości wody, minimum od 1,5 do 2 litrów dziennie.

W sytuacjach ciągłego narażenia na stres nie tylko obniża się wydzielanie śliny, ale również wzrasta prawdopodobieństwo wywołania groźnych dla organizmu chorób. Palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu również powoduje suchość śluzówki jamy ustnej oraz odwadnia organizm. Rozkładany przez wątrobę alkohol dostaje się do krwiobiegu, a następnie do pęcherzyków płuc i jest w wydychanym powietrzu w podobny sposób jak związki cebuli czy czosnku. Po wypalonym papierosie nie tylko bardzo długo utrzymuje się przykra woń z ust, ale przesiąknięte jest dymem nikotynowym całe ubranie, włosy oraz dłoń, z którą ma kontakt papieros.

Nie ignorujmy go! Nie bójmy się o tym rozmawiać, jeżeli chcemy sobie pomóc, czy osobie dotkniętej tym wstydliwym problemem. Jeżeli zależy nam na dobru drugiej osoby, a sami blokujemy się przed dialogiem, wiedzmy, że zawsze pomoc możemy znaleźć w naszym gabinecie.

Zapraszam do kontaktu i życzę zdrowia!

Scroll to Top